کارتریج چیست؟ کارتریج تونر و کارتریج جوهری

پرینترکارتریجپرینتر لیزریپرینتر جوهرافشان

کارتریج پرینتر چیست و چه کاربردی دارد؟

کارتریج، در لغت، به معنای محفظه‌ای استوانه‌ای‌شکل است که جوهر یا هر ماده‌ی دیگری را در خود نگه می‌دارد و برای استفاده در مکانیزم‌های مختلف طراحی شده است. کارتریج مورد استفاده در دستگاه‌‌های پرینتر نیز دقیقا چنین ماهیتی دارد و ماده‌ای را در خود ذخیره می‌کند که برای انجام عملیات چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بسته به نوع پرینتری که دارید، کارتریج پرینتر شما، مقادیر مشخصی جوهر یا تونر را در خود ذخیره می‌کند. این مواد، در پروسه‌ی چاپ، از طریق نازل یا درام، روی کاغذ مورد نظر پخش می‌شوند و عملیات چاپ انجام می‌شود. کارتریج‌های تونر و جوهری که به‌ترتیب در پرینترهای لیزری و جوهرافشان مورد استفاده قرار می‌گیرند، هر یک عملکرد خاصی دارند که در ادامه، به معرفی این عملکردها و مزایای آن‌ها خواهیم پرداخت.

کارتریج جوهری در پرینتر جوهرافشان

کارتریج پرینتر جوهرافشان، در واقع مخزن نگهداری جوهر مورد استفاده در این نوع چاپگرها است. این مدل، از یک هد و تعدادی نازل تشکیل شده است که روی این هد قرار دارند و کار اسپری‌کردن جوهر را روی سند انجام می‌دهند. جوهر مورد استفاده در پرینترهای جوهرافشان، حاوی رنگ یا رنگ‌دانه هستند.

مزایای کارتریج جوهری

کارتریج‌های جوهری، قیمت مناسبی دارند و برای مصارف خانگی، گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای محسوب می‌شوند.

جوهر چاپ‌شده روی اسناد، برای خشک‌شدن، نیازی به حرارت ندارد.

اسناد چاپ شده توسط آنها، کیفیت بسیار خوبی دارند.

کارتریج تونر یا کارتریج لیزری در پرینتر لیزری

مخزن ذخیره‌ی ماده‌ی لازم برای انجام چاپ در پرینترهای لیزری نیز کارتریج نام دارد؛ اما این نوع که با نام کارتریج تونر نیز در بین کاربران شناخته می‌شود، ماده‌ی بسیار متفاوتی را در خود ذخیره می‌کند. ماده‌ی ذخیره‌شده در آن، تونر نام دارد که در حقیقت، ترکیبی از پلی‌استر، اکسید آهن و کربن است. این پودر فشرده، از طریق قطعه‌ای به‌نام «درام»، روی کاغذ منتقل می‌شود؛ به عبارت بهتر، تونر موجود در کارتریج پرینتر لیزری، دارای بار منفی است و به همین دلیل نیز به کاغذ که داری بار مثبت است می‌چسبد و عملیات چاپ انجام می‌شود.

مزایای کارتریج تونر یا کارتریج لیزری

سرعت چاپ بسیار بالا

داشتن قابلیت شارژ

ظرفیت چاپ بالا

طول عمر بیشتر نسبت به کارتریج‌های جوهری

سخن آخر

آوا فرهنگ آریا

منبع:

https://avafarhang.com/cartridge-meaning

Follow
4.7 Star App Store Review!
Cpl.dev***uke
The Communities are great you rarely see anyone get in to an argument :)
king***ing
Love Love LOVE
Download

Select Collections